دانشكده دندانپزشکی
۱۳۹۸ شنبه ۲۷ مهر
br ENGLISH
help عبارت وارد شده توسط شما در تمامی لینک ها، منوها و محتوای سایت جستجو خواهد شد.
تاریخ: 1397/05/02 تعداد بازدید: 76
مازندران ، طرح غربالگري سرطان دهان را اجرايي كرد
طرح ملي غربالگري سرطان دهان در كشور براي نخستين بار در استان مازندران به مرحله اجرا رسيده است
غربالگري سرطان دهان از برنامه هاي جامع كشوري معاونت تحقيقات وزارت بهداشت ، درمان و علوم پزشكي است .
سرطان دهان در رتبه بندي مجامع بين المللي پزشكي در جايگاه هفتم پرشيوع ترين سرطان ها قرار دارد .
طرح ملي غربالگري سرطان دهان را دانشگاه علوم پزشكي مازندران با همكاري دانشكده دندانپزشكي ساري به اجرا گذاشته است .
مسئولان اين دانشگاه علت پيشگام شدن در اجراي اين طرح ملي را رتبه داري مازندران در ابتلاي شهروندانش به بعضي از سرطان ها همچون سرطان دستگاه گوارش اعلام كرده اند.
معاون دانشكده دندانپزشكي ساري روز سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفت كه براي اجراي اين طرح تيم 10 نفره اي متشكل از اعضاي هيات علمي بخش دهان ، پرستاران و محققان معاونت پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي مازندران تشكيل شده و فعاليتشان را در محل دانشكده دندانپزشكي ساري آغاز كرده اند.
دكتر فرهاد ثبوتي افزود : اين تيم افراد بالاي 15 سال را به عنوان جامعه هدف براي اجراي اين طرح غربالگري مي كند.
اين متخصص دندانپزشكي در باره چگونگي مراجعه افراد براي غربالگري هم توضيح داد : با هماهنگي دندانپزشكان عمومي و پزشكان خانواده مازندران ، بيماراني كه داراي زخم سفيد و قرمز دهان هستند به بخش غربالگري سرطان دهان واقع در دانشكده دندانپزشكي ساري ارجاع داده مي شوند.
وي افزود : علاوه بر اين ، افرادي دچار زخم دهان شده و التيام زخمشان بيشتر از دو هفته به درازا كشيده شده ، مي بايست به اين بخش مراجعه كنند تا اقدامات تشخيصي اوليه براي آنها انجام شود .
ثبوتي با اعلام اين كه افراد زير 15 سال نيازي به غربالگري ندارند ، گفت : ابتلا به سرطان دهان در افراد زير 15 سال ديده نشده است و به همين دليل نيازي به مراجعه براي غربالگري ندارند .
وي از افراد بالاي 15 سالي كه داراي زخم دهان بيش از دو هفته اي هستند خواست تا هر روز از ساعت 9 تا 12 به مجموعه غربالگري سرطان دهان دانشكده دندانپزشكي ساري مراجعه كنند تا اقدامات اوليه تشخيصي انجام بشود .
معاون دانشكده دندانپزشكي ساري گفت : در صورتي كه ابتلا به سرطان دهان براي تيم مستقر در دانشكده دندانپزشكي ساري مشخص شود ، كارهاي درماني مختلف از جمله جراحي و برداشتن ضايعات انجام مي شود تا از گسترش بيماري جلوگيري شود .
وي با اظهار اين كه در حال حاضر اطلاعات دقيق و جامعي از تعداد مبتلايان به بيماري سرطان دهان و همچنين ميزان شيوع آن در مازندران وجود ندارد ، اضافه كرد : با انجام طرح غربالگري و ثبت اطلاعات افراد ، بانك اطلاعات جامعي در اين خصوص فراهم مي شود .
** مردم ، زخم سفيد و قرمز دهان را جدي بگيرند
اين دندانپزشك متخصص ارتودنسي همچنين بر جدي گرفتن وجود زخم سفيد و قرمز در دهان تاكيد كرد و گفت : عامه مردم زخم هاي سفيد و قرمزي را كه دهانشان به وجود مي آيد جدي نمي گيرند و از آن تنها به عنوان ' آفت دهان ' ياد مي كنند .
وي افزود : جدي نگرفتن اين گونه زخم ها حتي زماني كه التيامشان به درازا مي كشد ، سبب مي شود تا انواع سرطان هاي دهان از جمله كف دهان ، اطراف زبان ، حلق و گونه بروز پيدا كند.
معاون دانشكده دندانپزشكي ساري نسبت به كم توجهي با بي اعتنايي به زخم هاي دهان هشدار داد و گفت : در مازندران بيماراني مبتلا به سرطان دهان شناسايي شده اند كه حتي سرطاني شدن زخم دهانشان را به آفت دهان تعبير مي كردند و متاسفانه جانشان را از دست دادند.
وي با تاكيد بر اين كه سرطان دهان در صورت تشخيص بموقع و انجام اقدام پيشگيرانه مي تواند كنترل شود ، از شهروندان خواست تا براي مطلع شدن از نوع زخم هاي دهاني حتما به دندانپزشكان يا پزشك خانواده خود مراجعه كنند.
** سرطان وراثتي
اين دندانپزشك متخصص همچنين گفت كه علاوه بر زمينه ارثي ، سيگار و قليان كشيدن و مصرف الكل نيز از عوامل تشديد كننده سرطان دهان محسوب مي شود.
مازندران از نظر شاخص هاي سلامت دهان و دندان وضع چندان مناسبي ندارد و تا همين چند سال پيش مردم اين استان بيشترين دندان هاي پوسيده را در ميان جمعيت كشور در دهانشان داشتند.
رتبه مازندراني ها به خاطر داشتن دندان پوسيده در دهان با اقداماتي كه در چند سال گذشته انجام شد ، به جايگاه سوم رسيد ولي همچنان وضعيت خوشايندي نيست .
مازندران ، طرح غربالگري سرطان دهان را اجرايي كرد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal